Ako dnes vyzerajú petržalské bunkre

Kolosálne stavby, ktoré si prišiel obzrieť aj Hitler. 

Delostrelecká miestnosť v bunkri B-S 4 Lány.
Mali ohromiť natoľko, aby si na ne nikto netrúfol.
V júli 1932 získala NSDAP Adolfa Hitlera vyše 37 percent hlasov a stala sa víťazom volieb. Napriek tomu strana nemala dostatok hlasov na zostavenie vlády a Hitler sa preto kancelárom stal až po období politického patu — koncom januára 1933.
Kolosálne stavby, ktoré si prišiel obzrieť aj Hitler. Ako dnes vyzerajú petržalské bunkre?
Mali ohromiť natoľko, aby si na ne nikto netrúfol.
V júli 1932 získala NSDAP Adolfa Hitlera vyše 37 percent hlasov a stala sa víťazom volieb. Napriek tomu strana nemala dostatok hlasov na zostavenie vlády a Hitler sa preto kancelárom stal až po období politického patu — koncom januára 1933.
Susedné Československo nenechávalo dianie u západných susedov bez povšimnutia a pripravovalo mohutný obranný systém. Vo väčšom rozsahu sa začal budovať v roku 1935, no už skôr vyrástli v okolí dnešnej Petržalky stavby, ktoré si neskôr s obdivom obzrel aj samotný Hitler.
Tvorcovia systému by však mohli mať pocit zrady, a to dvojnásobnej. Jedna sa im ušla už pred druhou svetovou vojnou, druhá — v symbolickej rovine — pretrváva až dodnes a naprávať sa ju pokúšajú najmä nadšenci.
Betón na hraniciach
Zatiaľ čo Hitler ešte len upevňoval svoju moc v Nemecku, v okolí Petržalky sa už stavalo. V rokoch 1933 až 1935 tam vyrástlo prvých osem bunkrov.
Ďalšie pribudli v rokoch 1937 a 1938, keď už sa opevňovali hranice vysokým tempom. Do roku 1938 stihli vybudovať takmer 10-tisíc obranných objektov.
Ak by ste sa k petržalským bunkrom vybrali bicyklom, potrebovali by ste na prehliadku celý deň. Vo videu si môžete všetky existujúce opevnenia pozrieť za tri minúty:
V Petržalke postavili celkovo 15 vojenských bunkrov. 
Zákazku na výstavbu opevnenia v Petržalke vyhrala firma inžiniera Rudolfa Friča z Bratislavy. 
Popri hlavnej línii vyrástli i viaceré doplnkové objekty: veliteľské stanovištia, objekty ľahkého opevnenia, úkryty pre protitankové kanóny či káblové siete.
Betónovali týždeň
K bunkru B-S 4 Lány sa dostávame po cykloceste kopírujúcej rušnú autostrádu vedúcu k hraničnému priechodu s Rakúskom — Berg. Na Múzeum petržalského opevnenia upozorňuje už tabuľa popri ceste. Z diaľky vidno masívnu stavbu obkolesenú betónovými prvkami v tvare X. 
Od Libora Duchoslava, ktorý spolu s partiou ďalších nadšencov od roku 2011 bunker zveľaďuje, sa dozvedáme, že ide o protitankové zábrany. 
„Keď sme začínali, nič tu nebolo. Kolega Martin Kubala s kamarátmi sa sem chodili ako deti hrávať. Neskôr sme sa rozhodli, že to dáme do pôvodného stavu,“ hovorí Duchoslav a ukazuje na ďalšie miesta v exteriéri — zarastenú protitankovú priekopu a bielo-červenú hraničnú závoru, ktorej repliku vyrobili, aby návštevníkom priblížili, ako to kedysi vyzeralo na pohraničných cestách. O kúsok ďalej zo zeme trčí biely obdĺžnik — replika hraničného kameňa.
Široké okolie bunkra kedysi obkolesovala burina a navozená stavebná suť z neďalekej diaľnice. To všetko je dnes vďaka iniciatíve Libora, Martina a ďalších preč. 
Bunker B-S 4.
Bunker B-S 4.
Kanón použitý v Normandii
Pred vstupom do betónovej stavby dostávame informáciu o tom, že sa presúvame do roku 1938. Nepochybne. Interiér bunkra vyzerá, ako keby si československí vojaci iba odskočili na vychádzku.
Chladnými chodbami sa dostávame do miestnosti s obrovským kanónom a guľometom. Kanónu ešte chýba niekoľko komponentov a optický zameriavač. Priezormi vidieť na protiľahlú cyklotrasu.
„Zháňame predovšetkým originálne kusy, ktoré sú kade-tade po Európe. Toto je dvojhlavňový ťažký guľomet na špeciálnej lafete, ktorá umožňovala pohodlnú manipuláciu,“ ukazuje Libor Duchoslav na približne sto kíl vážiaci zbraňový systém, ktorý občas aj „prevetrajú“. Múzeum totiž organizuje ukážky streľby pre verejnosť. 
Okrem guľometov sa v bunkri nachádza aj originálny protitankový kanón z 30. rokov, jediný svojho druhu na Slovensku. V časoch druhej svetovej vojny použili Nemci tieto kanóny na Atlantickom vale, aby zabránili vylodeniu spojencov v Normandii. 
„Podarilo sa nám kanón číslo 251 nájsť, no dnes je z neho už len polorozpadnuté, rozkradnuté torzo,“ vysvetľuje Duchoslav.
Stavbu s múrmi hrubými viac ako dva metre navštívil po Mníchovskej dohode aj Adolf Hitler. Po odstúpení Petržalky sa prišiel pozrieť, čo Ríša získala. Postupne si obhliadol všetky bunkre. Jeho prítomnosť v B-S 4 potvrdzujú viaceré fotografie. 
Presúvame sa do ďalších miestností, míňame periskop, odvetrávanie aj držiaky na telefónne káble. Všetko bolo do detailov premyslené. Vojaci mali k dispozícii splachovaciu toaletu, vodu a z bunkra dokonca viedla kanalizácia. Mnohí sa tak mali doslova lepšie, ako doma, keďže toto ešte v prvej polovici 20. storočia nebolo v bežných domácnostiach štandardom.
Libor Duchoslav z Múzea Petržalského opevnenia.
Aby sa nemuseli brániť 
Už aj tak dosť výrazný chlad sa stupňuje, keď schádzame do podzemia. Musíme zliezť po kovovom rebríku zabudovanom v stene. Napohľad nebezpečnú trasu zvládajú návštevníci múzea bežne.
Prechádzame ubikáciami — vlastnú mal veliteľ aj dvaja poddôstojníci. Zvyšná posádka spala v jednej miestnosti. Dokopy sa v bunkri nachádzalo 27 vojakov. Nechýbala ani „špajza“. Objekt dokonale pripravený na akékoľvek boje. Žiadne sa tu však nekonali. Iba na konci vojny sa tu skrývali torzá nemeckých vojakov.
„Takéto objekty sa stavali práve preto, aby sme sa nemuseli brániť. Mali odradiť útočníka.,“ ozrejmuje nám Duchoslav.
Masívny vojenský objekt postavili medzi 14. a 21. januárom 1937. Nepretržitej týždňovej betonáži predchádzalo dôkladné debnenie. Celý bunker je z jedného kusu betónu.
Pri východe nás čaká aj kolega Martin s otázkou, či sa nám v roku 1938 páčilo. Zároveň spomína na časy, keď začínali. Dnes sa im darí vďaka rôznym grantom, dvom percentám z daní či peniazom, ktoré zarobia na vstupnom. Na výbornej úrovni je spolupráca s Vojenským historickým ústavom, ktorému objekt patrí. Komentované prehliadky sa konajú vždy v sobotu. 
Umývadlo s tečúcou vodou v bunkri B-S 4 Lány.
Stopy po streľbe
Popri hraničnom priechode Berg sa na bicykli vydávame smerom k dnešnému sídlisku Petržalka — k bunkru B-S 6 Vrba. Križujeme cestu do Rakúska, pod ktorou sa kedysi nachádzal bunker B-S 5a a 5b Vídeň I a II. Dnes už neexistujú. 
Pred vchodom bunkra B-S 6 nás čaká partia mladých ľudí – ďalší nadšenci vojenskej histórie, ktorí sa snažia zachrániť jedno z petržalských opevnení. Ich ambícia je podobná ako v predchádzajúcom bunkri — rekonštrukcia objektu do pôvodnej podoby z 30. rokov. 
„Keď sme sem v roku 2011 prišli, všetko bolo zarastené, žili tu bezdomovci. Vnútri to bolo úplne prázdne,“ spomína na začiatky zveľaďovania Peter Konýček. Spolu s kamarátmi kosili, upratovali a zháňali zariadenie expozície. Dnes sa môžu pýšiť slušnou zbierkou.
Bunker B-S 6 patrí medzi staršie objekty, a teda bol postavený v rokoch 1934 a 1935. Už napohľad je vidno, že konštrukcia sa od B-S 4 líši. Múry sú tenšie a stavba je celkovo menšia. Cez druhú svetovú vojnu si tu Nemci zriadili protiletecký kryt. 
„Strieľalo sa tu. Vidno to na stene,“ ukazuje nám Peter diery v múroch s priemerom päť až desať centimetrov a dodáva, že ide pravdepodobne o boje spojené s oslobodzovaním Petržalky z apríla 1945. 

Peter Konýček (vpravo) spolu s priateľmi prevádzkujú múzeum v bunkri B-S 6.
Čo bolo s bunkrami po vojne?
Všetky petržalské objekty pripadli po druhej svetovej vojne armáde. Za minulého režimu sa o ne starali vojaci. Ak by nastal vojenský konflikt, využili by ich.
V priebehu 50. rokov začali opravy, osádzali sa dvere, mreže, ťažké objekty dostali aj novú výzbroj. Toto trvalo až do prelomu 50. a 60. rokov. Odvtedy boli bunkre uzamknuté až do roku 1990, keď stratili strategický význam
„Takéto objekty nikdy nebudú rovnaké. Čo kus, to originál. Sú to skúšobné objekty,“ hovorí Peter a dodáva, že postupom rokov sa každý nový bunker zdokonaľoval. Iba preto sú rozdiely medzi prvým a posledným postaveným také výrazné. 
Bunker B-S 6 v roku 2012 armáda odpredala a dnes ho vlastnia Peter a jeho priatelia. Hneď ako prišla možnosť odkúpiť ho, využili ju. Od roku 2017 sa pýšia štatútom muzeálneho zariadenia. Prehliadky obmedzil koronavírus, no za bežných okolností sa konajú v sobotu. Okrem toho sa bunker zapája aj do Noci múzeí a galérií či rôznych príležitostných podujatí

Bunker B-S 6 Vrba. Dnes sa v ňom nachádza múzeum.
Skrýša pre narkomanov 
Pohraničná signálka, dnes využívaná ako cyklotrasa na pomedzí Slovenska a Rakúska, nás vedie ďalej. Cestou míňame staré výstražné nápisy či tabule vymedzujúce štátnu hranicu. 
V diaľke vidno malý opustený objekt – bunker B-S 7 Cvičiště leží v strede pokoseného poľa. V roku 1934 ho postavili ako prvý.
Postupne sa presúvame až k najväčšiemu zo všetkých bunkrov – k B-S 8 Hřbitov.  Pri porovnaní s B-S 7 je jasné, že stavitelia sa postupne snažili bunkre zdokonaľovať.
Na začiatku rozsiahleho areálu nás už čaká jeden z členov občianskeho združenia Zachráňme petržalské bunkre a dlhoročný fotograf Miroslav Košírer. Ten sa spolu s ďalšími ľuďmi v rokoch 2008 až 2009 rozhodol, že zachráni vojenský objekt pamätajúci druhú svetovú vojnu.
„Sledovali sme narkomanov, ktorí ponúkali drogy deťom pred školou v Petržalke. Doviedli nás až sem. Kedysi tu bola obrovská skládka stavebného odpadu,“ opisuje, v akom stave sa okolie stavby nachádzalo. 
Ľudí, ktorí sa tu ukrývali, sa im potom podarilo vyhnať a postupne sa pustili do opráv. Ešte predtým však zverejnili fotografie z priľahlého zdevastovaného vojenského cintorína v bratislavskom Večerníku. Na základe nich začal magistrát pripravovať rekonštrukciu.
Čistenie vyžadoval aj interiér bunkra, v ktorom bolo plno odpadkov a špiny. Do ruky bolo treba zobrať aj kosy a lopaty.
O tom, ako práce prebiehali, svedčia fotografie zavesené na stenách vo vnútri bunkra. 
„Vytvorili sme múzeum, kde sa snažíme vzdelávať mládež o histórii Československa,“ hovorí Košírer a ukazuje funkčný telegraf, na ktorom ukazuje detským návštevníkom, ako sa vyťukáva morzeovka. 

Miroslav Košírer zo združenia Zachráňme petržalské bunkre.
Celá história Petržalky
Dispozíciou je tento objekt podobný bunkru B-S 4 – má prízemie a tiež podzemnú časť. Vojaci tu mali svoje miesta na spanie, hygienu a tiež kuchyňu. V miestnosti, kde kedysi pripravovali jedlo, sa dnes nachádza množstvo riadu, zaváranín či hrncov. 
Neopomíname ani najdôležitejšie priestory – delostrelecké miestnosti. V nich sa nachádzajú repliky guľometov aj originálne, no už nefunkčné zbrane. Zaujme nás fotografia Adolfa Hitlera. Stojí na nej na bunkri. Aj tento si po víťaznom Mníchove prišiel obzrieť. 
Na stenách visia rôzne informačné tabule — odkazujú aj na históriu, ktorá predchádzala existencii bunkra a viaže sa na Petržalku. Ide o časy keltské, rímske či napoleonské. Ako hovorí Košírer, vďaka tomu vedia na prehliadkach ponúknuť návštevníkom prierez celou históriou Petržalky. 
Bunker najmä v lete zvyknú navštevovať aj detské tábory. V areáli sa nachádzajú lavičky, ohnisko či dokonca hojdačky. Atmosféru dotvára aj provizórna exteriérová vojenská kúpeľňa. 
„Je škoda, že niektoré petržalské bunkre sú stále opustené. Dali by sa využiť ako turistická atrakcia,“ hovorí Košírer. Návštevníci by mohli podľa neho postupne navštíviť viaceré bunkre, previezť sa vojenskou technikou, plaviť sa po Dunaji či ochutnať tradičné špeciality. Na toto by však bola potrebná vôľa vlastníkov opustených bunkrov.

Bunker B-S 8 Hřbitov.
Zážitkové ubytovanie
Cyklocestou popri kukuričnom poli pokračujeme a dostávame sa k ďalšiemu z objektov. I tento chytá druhý dych. Bunker B- S 10 Tri hranice nachádzajúci sa tesne pri diaľnici na Viedeň nie je múzeom, ani ním nechce byť. 
„Chceme z toho urobiť zážitkové ubytovanie. Kamarátov spolužiak zo strednej bunker kúpil v dražbe. Nevedel, čo s ním, tak nás oslovil,“ hovorí Martin Kleibl, ktorý sa venuje nakrúcaniu dokumentárnych filmov o prvkoch nehmotného kultúrneho dedičstva a je tiež zakladateľom občianskeho združenia Konduktor. Okrem toho, ako sám hovorí, je rodeným Petržalčanom nového typu, a teda zo sídliska. V minulosti sa zaslúžil o záchranu maľby Mier a plastiky Strom života a vydal tiež sprievodcu Petržalkou.

Martin Kleibl – jeden z členov združenia Konduktor a tiež Petržalčan, ktorý sa snaží o záchranu bunkra B-S 10.
A tak sa začalo s plánovaním, architektonickou štúdiou a následnou rekonštrukciou. Zarastený objekt bolo treba vyslobodiť z bujnej vegetácie, interiér zasa vyčistiť. V okolí sa nachádzalo plno odpadkov. Práce prebiehajú už tri roky. 
Bunker má podobný pôdorys ako B-S 6 a patrí medzi staršie objekty. Ako pri ostatných aj tu zostali po odchode vojakov vnútri iba holé steny. Všetko zmizlo. 
Podľa plánu, ktorý nám ukazuje Martin, sa má vnútri nachádzať izba, kúpeľňa a kuchyňa s ďalším miestom na spanie. Pri objekte vykopali studňu, spredu zasa osadili krb a upravili terasu. Martin verí, že by sem mohli chodiť ľudia so záujmom o netradičné ubytovanie. 
„Nechceli sme robiť ďalšie múzeum,“ dodáva Martin pre ktorého je práca na bunkri zábavou a odreagovaním sa. 

Vizualizácia – takto by malo vyzerať okolie bunkra B-S 10 Tri hranice.
Skryté a zarastené
Všetky ostatné petržalské bunkre sú opustené. Z B-S 10 sa snažíme dostať na miesto, kde kedysi stál bunker B-S 11 Janík. Dnes už neexistuje, miesto zasypali a vedie tadiaľ cesta. Malo by sa nachádzať niekde medzi Strečnianskou a Budatínskou ulicou. Podobný osud postihol aj B-S 12 Oroszvár. Na jeho mieste dnes stojí supermarket a kostol v Petržalke.
Opusteným bunkrom je aj B-S 13 Stoh. Stojí iba pár desiatok metrov od paneláku – medzi Betliarskou ulicou a Chorvátskym ramenom Dunaja. Steny zdobia rôznofarebné nasprejované nápisy, v okolí aj vo vnútri sa nachádzajú odpadky — plechovky od piva, plastové fľaše, obaly a špina. 

V podobnom stave sú aj bunkre B-S 14 Duna a B-S 15 Ostrov. Prvý postavili neďaleko cyklotrasy na petržalskej strane Dunaja pri odbočke na Chorvátske jazero. Druhý sa nachádza na konci polostrova za prírodnou rezerváciou Starý háj.  
Zvyšné tri — B-S 3 Paseka, B-S 2 Mulda a B-S 1 Štěrkovište — sú podobné stavby. Prvé dva ukrýva bujná vegetácia Pečnianskeho lesa, posledný sa nachádza neďaleko mosta Lafranconi na nábreží Dunaja. 
 
Autor článku : Ivana Hečková

 

Redaktorka portálu Aktuality.sk