Utajená obrana železné opony

 
Konec druhé světové války přinesl rozdělení Evropa na dva znesvářené bloky a Československo se ocitlo na samé hranici zcela odlišných a ideologicky znesvářených bloků. Nedlouho po porážce Německa vypukla studená válka, která dala vzniknout nechvalně prosnulé železné oponě. Horečné vyzbrojování a zastrašování jadernými zbraněmi vyústilo v přípravu československé armády a výstavby přísně utajeného systému opevnění tzv. polní obrany. V rozmezí let 1953 – 1990 bylo v západním pohraničí vybudováno tisíce důmyslně ukrytých bunkrů …
Železná Ruda byla z důvodu strategického umístění Zwiesel – Klatovy stratergickou polohu, a proto byla její obraně věnována značná pozornost. V rozmezí let 1953 – 1964 bylo mezi Alžbětínem a Železnou Rudou vybudování více než 50 objektů polní obrany.
Že jste o tom nevěděli? Tak pojďme a vydejme se na naučnou stezku utajené obrany. Jsou tu dvě trasy, zelená vede z náměstí okolo hřbitova přes Ferdinandovo údolí až do Alžbětína. Seznámí Vás jak s bunkry, tak s protitankovými překážkami, je dlouhá asi 4,5 kilometru a vhodná pro všechny. Druhá červená trasa též vychází z náměstí, ale vede do kopce, ulicí Belvedérskou, poté zahýbá na Křížovou cestu a dále lesem, překřížíme vlek, jdeme po kraji lesa, pod tratí a zpět na náměstí. Sice je tato trasa dlouhá jen 2 kilometry, ale je vedena nezpevněným  terénem.
Auror : Apartmán „U nás v podkroví“ v Rezidenci Klostermann