Svetlá nad bunkrami

 
Svetlá nad bunkrami zasvietia medzi 20.30 až 21.00 h.
V sobotu večer si po celej Českej republike, ale i na Slovensku pripomenú symbolickým osvetlením bunkrov predvojnového opevnenia 82. výročie od vyhlásenia septembrovej mobilizácie z roku 1938.
„Cieľom akcie Svetlá nad bunkrami je spojiť spolky, ktoré sa venujú vojenskej histórii – múzeá, kluby vojenskej histórie a nadšencov histórie – a vytvorením akejsi svetelnej reťaze nad bunkrami si pripomenúť udalosti spred 82 rokov,“ objasnil Peter Lukáč, jeden z organizátorov akcie, ku ktorej sa v sobotu aktívne pripájajú napríklad v Jesenskom či v Slánskej Hute.Svetlá nad bunkrami zasvietia medzi 20.30 až 21.00 h.
„Osvetlením nemých pamätníkov našej histórie chceme dať najavo, že si pamätáme našu históriu, a chceme si ju, aj ostatným okolo nás, verejne pripomenúť. Hoci sú všeobecne udalosti z jesene 1938 vnímané v negatívnom kontexte, my na ne chceme upozorniť ako na čas, keď sa dokázali obyvatelia Československa spojiť a postaviť sa bok po boku za ochranu svojho mladého štátu,“ dodal Lukáč.Myšlienka akcie Svetlá nad bunkrami vznikla v roku 2016. V sobotu pôjde už o piaty ročník podujatia. Akcia funguje na dobrovoľníckom princípe, participovať na nej môže ktokoľvek, či sa už bunkrom venuje, alebo má len vzťah k histórií, či ho zaujala myšlienka.„Stačí si vybrať bunker, zaregistrovať sa na webe a v sobotu medzi 20.30 až 21.00 h bunker osvetliť,“ dodal organizátor. Inštrukcie možno nájsť na českom webovom portáli podujatia, rovnako tak na sociálnej sieti. Podľa mapy prihlásených osvetlia z bunkrov nachádzajúcich sa na Slovensku napríklad objekt v Jesenskom, okres Rimavská Soboota, či bunkre v Slánskej Hute v košickom okrese.V roku 2019 osvetlili účastníci akcie 144 bunkrov v ČR i na Slovensku.
https://www.aktuality.sk/clanok/825424/osvetlene-bunkre-predvojnoveho-opevnenia-pripomenu-82-vyrocie-mobilizacie/