ČESKÉ MUZEJNICTVÍ ČEKÁ OBROVSKÝ SKOK. DÍKY ARMÁDĚ

 
Po masivní rekonstrukci Vojenského historického ústavu a Armádního muzea na Žižkově poskočí celé muzejnictví na západní úroveň. 
Ještě zdaleka není hotovo, ale atmosféra, kterou už dnes staveniště dýchá, návštěvníka uhrane. Více než devadesát let stará funkcionalistická stavba na úpatí pražského vrchu Vítkova dostává nový střih, který si nezadá s moderními muzei na Západě. Prosvětlená a moderně zastřešená dvorana, vzdušné podzemní prostory či prosklená podlaha – to vše v souladu s původním duchem místa – už dnes aspirují na jednu z nejdůležitějších architektonických událostí dekády.
Zvlášť v této době, kdy Česku chybí jakýkoliv zásadní a mezinárodní zásek v oblasti současného stavitelství, může se „nové“ Armádní muzeum na Žižkově stát důležitým pojítkem českých projektantů se světovou architekturou. I to je zřejmě důvod, proč se kompletní cena rekonstrukce sune k jedné miliardě korun, jak uvádí reportáž v aktuálním vydání týdeníku Euro.
Pražské vojenské muzeum potřebovalo modernizaci už dávno a je ostuda, že to trvalo tak dlouho. Kvůli nepochopitelnému oddalování zmizela všechna důležitá stovková výročí, při nichž mohl být areál pod Vítkovem slavnostně znovuotevřen.
Ze slov současného ministra Lubomíra Metnara je nicméně zřejmé, že on sám považuje nákladnou rekonstrukci za jednu z nejdůležitějších obranných investic současnosti. A zřejmě ví, proč to dělá. Obnovení funkcionalistického areálu aspiruje na zásadní událost roku 2022 a na ty, kdo celé věci pomohli, se bude v dobrém vzpomínat velmi dlouho. 
autor článku : ,